מה הגורם להיווצרות סדקים בבטון

 
 
גם החומר החזק ביותר יכול להיהרס

לבטון יש שימושים רבים ונרחבים בכל תעשיית הבנייה, כולל עבודות תשתית, בניינים, כבישים, צינורות ביוב ועוד. הבטון נתפס כאחד החומרים החזקים ביותר אם לא החזק ביותר שיכול לשמש להרכבה ובנייה שלמבנים אך לכל מי שיש קיר בטון בבית וכל מי שרואה בתים נטושים ברחוב יכול להבין שגם בטון יכול להיסדק.

כיצד יכול להיות שגם החומר החזק הזה נבלה עם השנים ויש לתחזק אותו? גם החומר החזק הזה נע בין טווח רחב החל מהבטון האיכותי ביותר שהיציקה שלו נעשית בצורה מקצועית ומנוסה לבין חובבנים שלא יודעים כיצד להשתמש בו נכון.
 
בטון מוחלק
 

היווצרות סדקים בבטון מפאת עבודה לקויה

 
כשאנו רואים סדקים בקירות או ברצפה אנו מיד נלחצים ותוהים ממה זה יכול היה להיגרם. ראשית, חשוב לחלק את סוגי הסדקים לאלו שנוצרו מעבודה לקויה או אלו שנוצרו בגלל זמן רב שעבר והתיישנות של הבטון, מפגעים חיצוניים, בעיות הצפה. כאשר יוצקים בטון מוחלק אל תבנית מסוימת למשל רצפה או כדי ליצור קירות לאמבטיה, כיסאות ושולחנות מבטון לגינה וכולה, יש שימוש בטכניקת החלקה על ידי מכשיר שנקרא הליקופטר.
 
אחרי ההחלקה יכול להיות שחלקים מהבטון לא יהיו שלמים ויהיו סדקים, אפילו אם הם קטנים ביותר. לאחר יציקת בטון מוחלק חובה למלא את הסדקים שנוצרו כיוון שאם אלו לא ייסתמו, הסדק עלול להתרחב עם הזמן או עם כניסת מים אליו.
 

איכות ירודה של בטון

 
ישנם הרבה בעלי מקצוע וקבלני עבודות בטון שגם בעת יציקת בטון מוחלק וגם בעת שימוש בבטון רגיל משתמשים באיכות מאוד ירודה של בטון כדי לחסוך בעלויות וכדי להציג מחירים אטרקטיביים כביכול ללקוחות. בטון כזה חלש יותר ואינו מקיים את היתרונות העצומים של בטון איכותי ולכן סדקים עלולים להיווצר.
 

שינויי טמפרטורה יכולים להשפיע

 
אחת הסיבות הבולטות להיווצרות סדקים בבטון הם שינויי טמפרטורה. בעקבות שינויים אלו יש הצטמקות של הבלוקים המרכיבים את הקירות ולכן יש מרווחים שנוצרים כאשר אלו נראים לנו כמו סדקים. סדקים אלו נפוצים מאוד וקורים יחד עם התיישנות הקירות וחוזקם.